Стережись — у небі "огненний змій"

PDF Print E-mail

Школа безпеки

Автор: Збірка «Дванадцять місяців»   

Небезпека блискавкиВлітку зранку дуже часто ясно, тихо і ніщо наче не віщує громовицю. Та ось пополудні на небі з'являються невеличкі баранці хмар, що перетворюються в могутні свинцеві. Різкі пориви вітру зривають з дерев листя, здіймають куряву. Ще кілька хвилин — і починається гроза — складне явище природи. Блискавка — велетенська електрична іскра високої напруги. Струм, якщо він пройде через серце і мозок, може виявитися смертельним для людини. Але небезпека велика навіть тоді, коли блискавка вдарить неподалік від нас.

Не всі знають, як поводитися в такому випадку. Опинившись у небезпечному місці, в паніці розбігаються, ховаються хто куди. Тому кожному необхідно опанувати правила поведінки під час грози.

Не можна ховатися від дощу під самотніми деревами, особливо могутніми, високими, в скирті сіна або соломи.

Якщо гроза захопила вас у лісі, намагайтесь вийти на відкриту галявину чи розташуватися між деревами на відстані 10—15 метрів від них. Опинившись біля річки, ставка, озера — не купайтеся! Вода — добрий провідник електроструму.

Блискавка, що впала у воду навіть у десятках метрів від вас, може бути небезпечною.

Сховайтеся від дощу у човні, далеко від берега, й чекайте припинення грози. Можливість поразки блискавкою людини в такому випадку дуже незначна.

Не знімайте під час грози взуття. Мокра шкіра босих ніг — добрий провідник струму.

У відкритому степу зустріч з "огненним змієм" особливо небезпечна. Слід присісти навпочіпки. Ні в якому разі не лягайте на землю!

Намагайтеся звільнитися від металевих предметів. Якщо на головному уборі є значок, зніміть його.

Не користуйтеся під час грози радіоприймачами, транзисторами і не розмовляйте по телефону, якщо ви вдома.

Коли доведеться зустрітися із кульовою блискавкою, не хапайте її руками, не торкайтеся палицями й іншими речами, а поволі відійдіть. Бігти не можна, тому що струмінь повітря від людини, яка біжить, може захопити за собою цю блискучу кулю.

Враженого блискавкою не можна закопувати в землю — це тільки шкодить. До прибуття лікаря потерпілому, якщо він у непритомному стані, треба зробити штучне дихання.

Найнебезпечнішим деревом під час грози або таким, що притягує електричні розряди, є дуб з глибокою стрижневою кореневою системою. Багаторічні спостереження вчених у змішаному лісі дали змогу з'ясувати, що зі ста ударів блискавки на дуб припадає 54, тополю —24, смереку—10, сосну—6, бук—З, акацію —1. Береза, клен і горіх не зазнали жодного удару. Але й вони здатні "притягувати" грозові розряди, якщо стоять поодинці.

 

Знайомтесь: книжка!

«Роденія, або Подорож за веселку» Надія Гуменюк

rodenijaОднієї ночі хтось у білій тозі скрадається до книжкової шафи в кімнаті Маркіяна.

Детальніше...

Опитування №11

Що читаєш влітку?

Літературу за шкільною програмою - 24.2%
Додаткову літературу - 33.3%
Обидва варіанти - 42.4%

Всього голосів: 33
голосування за це опитування закінчилось на: 31 серп. 2019 - 00:00
Електронний каталог
Віртуальна реальність
Переможець конкурсу